[PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Här finner du information om uppkommande turneringar och events, men också rapporter från gamla.

[PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Advena » ons 13 sep 2017, 13:59

Hej! :D

Nu är det dags för ännu en prerelease på Spelkällan, och med de fantastiskt lyckade magic event vi haft hittills så är vi minst sagt peppade på Ixalan!
Ixalan official trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ZOcCTSL7dmw
Pirates, Vampires, Merfolk, Dinosaurs, and more stand between you and bold new discoveries in the world of Ixalan! Brave the unknown at Ixalan prerelease!


Perelease!
-Helgen kommer innehålla tre prereleaser, med två på lördagen och en på söndagen. Den första blir 5 rundor, sen efter middagspaus kör vi en 4 rundors kvällsprelle. Söndagen blir det 5 rundor igen.
-Det viktigaste är att ha roligt! Det är förvisso en slags turnering, men alla kan vara med och testa de nya korten i en glad och inkluderande miljö.
-Leken du bygger ska innehålla minst 40 kort.
-Det är fritt fram att bygga om leken löpande när som helst under dagen (utom just medans man spelar såklart).
-Kort man byter till sig får man såklart dock inte ha i leken!
-Vi rekommenderar att du har minst 16 landkort i leken. Länder finns i butiken att låna eller köpa.
-Kolla gärna här där Wizards of the Coast själva förklarar: https://magic.wizards.com/en/event-types/prerelease

Viktigt:
-Det krävs ett DCI nummer för att delta. Det fixar du snabbt och enkelt här: https://accounts.wizards.com/
-Räkna med att eventen blir fulla så föranmäl dig för att försäkra dig om en plats!
-Blir det fullt går platserna naturligtvis först till de som anmält sig. Men vi kommer naturligtvis göra vårt yttersta för att alla som vill ska få plats att vara med på den/dom event man vill :D

Varje prerelease box innehåller:
6 Ixalan booster packs
1 Random Ixalan Promo Card
1 Spindown Dice
1 Insert with deck-building advice

Vinster:
Den exakta mängden boosters i prispotten till vardera event avgörs av antalet deltagare, och fastställs därför närmare själva eventet. Vår helhjärtade målsättning är att pris-strukturen ska tilltala så många som möjligt. Vi kommer även hålla utlottningar av både boosters och annat under helgen!


I övrigt tycker vi det är jätteroligt om någon vill spela Open Dueling med Planeswalker Decks eller bara njuta av stämningen och sitta i lokalen och spela annan Magic i mån av plats!


***************************************************************
PRERELEASE 1 - Lördag 23/9
Plats: Skomakargatan 38, Luleå
Kostnad: 250kr
Upplägg: 5 rundor swiss
Tid: Inskrivning 09:30-10:00
Preliminärt schema:
09:30 Inskrivning öppnar
10:00 - utdelning av kort (lekbygge börjar)
11:00 - start runda 1
12:00 - start runda 2
13:00 - start runda 3
14:00 - start runda 4
15:00 - start runda 5
16:00 - vi har ett resultat!
16:15 - prisutdelningar och utlottningar

Anmälda PRERELEASE 1
1. Jonas Niemi - DCI
2. Marcus Forsberg - DCI 3212347083
3. Alex Bergdahl - DCI 3317000292
4. Alexander Andersson - DCI 931866595
5. Alexander Edenberg - DCI 6318667405
6. Urban Eklund - DCI 5318670721
7. Oscar Lundberg - DCI 5115692706
8. Jens Åström - DCI 8213688004
9. Timothy Johansson - DCI 4107041028
10. Anders Näslund - DCI 61179059
11. Pontus Ridderström - DCI 1212397716
12. Ricky Eriksson - DCI
13. Jens Sundqvist - DCI 7318660412
14. David Johansson - DCI
15. Henrik Johansson - DCI
16. Freddy Larsson - DCI 8318672253
17. Hampus Nordberg - DCI 1318600920
18. Daniel Kostet - DCI 4313336231
19. Helge Lindgren - DCI 1318673242
20. Jens Nilsson - DCI 7155679489
21. Tomas Levander - DCI 2203759203
22. Alexander Wåhlin - DCI 4208229609
23. Vilmer Holmqvist - DCI 4107113070
24.
25.
26.
27.
(...)
39.
40.
41....

Blir vi fler än 32 anmälda kan vi pga tiden ändå inte köra fler än de utlysta 5 rundorna pga middag och kvällsprellen som ni förstår.
Men fritt fram att anmäla sig oavsett!


***************************************************************
PRERELEASE 2 - Lördag 23/9
Plats: Skomakargatan 38, Luleå
Kostnad: 250kr
Upplägg: 4 rundor swiss
Tid: Inskrivning 17:30-18:00
Preliminärt schema:
17:30 Inskrivning öppnar
18:00 - utdelning av kort (lekbygge börjar)
19:00 - start runda 1
20:00 - start runda 2
21:00 - start runda 3
22:00 - start runda 4
23:00 - vi har ett resultat!
23:15 - prisutdelningar och utlottningar

Anmälda PRERELEASE 2
1. Anders Lundberg - DCI 4107041382
2. Daniel Sundberg - DCI 8213688007
3. Alexander Edenberg - DCI 6318667405
4. Urban Eklund - DCI 5318670721
5. Anders Grenholm - DCI 8212347840
6. Walter Grenholm - DCI 8212347854
7. Jens Sundqvist - DCI 7318660412
8. Mats Larsson - DCI 4107041191
9. Rasmus Larsson - DCI 4107041213
10. Mats Engström - DCI
11. Mattias Isaksson - DCI 2112758906
12. Daniel Kostet - DCI 4313336231
13. Anton Nilsson - DCI 6114855787
14. Erik Rautila - DCI 2318617718
15. Simon Persson - DCI
16. Jens Åström - DCI 8213688004
17. Pontus Ridderström - DCI 1212397716
18.
19.
20.


***************************************************************
PRERELEASE 3 - Söndag 24/9
Plats: Skomakargatan 38, Luleå
Kostnad: 250kr
Upplägg: 5 rundor swiss
Tid: Inskrivning 09:30-10:00
Schema för dagen:
09:30 Inskrivning öppnar
10:00 - utdelning av kort (lekbygge börjar)
11:00 - start runda 1
12:00 - start runda 2
13:00 - start runda 3
14:00 - start runda 4
15:00 - start runda 5
16:00 - vi har ett resultat!
16:15 - prisutdelningar och utlottningar

Anmälda PRERELEASE 3
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
...

***************************************************************


Fråga gärna om du funderar på något!

Vi ses! <3
//Vi på Spelkällan
Senast redigerad av Advena lör 23 sep 2017, 15:56, redigerad totalt 16 gånger.
Daniel Sundberg (dci# 8213688007)

"Only the heroic and the mad follow the [card]Mountain Goat[/card] trail."
-So what does that make me? I've done it for a living ;)
Användarvisningsbild
Advena
Daniel Sundberg
 
Inlägg: 4679
Ort: Luleå

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Hevu » ons 13 sep 2017, 17:18

Jag vill anmäla mig till prerelease 2 på lördag. Anders Lundberg DCI 4107041382
Hevu
Anders Lundberg
 
Inlägg: 85

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav UJN » ons 13 sep 2017, 17:29

Anmäler mig härmed till prelle 1!
Användarvisningsbild
UJN
Jonas Niemi
 
Inlägg: 753

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Cogo-Sempai » ons 13 sep 2017, 18:25

Jag ska arbeta för möjligheten att kunna vara med på den här Pre-releasen! :D
Can you feel it?
Användarvisningsbild
Cogo-Sempai
Thomas Alatalo
 
Inlägg: 2886
Ort: Luleå

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Smaruc » ons 13 sep 2017, 19:33

Marcus Forsberg DCI#3212-347-083 anmäler sig till första turneringen på lördag
"I lay down the rules and channel my fiery impulses to destroy whatever stands in my way." /Smaruc, (kommer inte på något namn för pw)

Hen --> strange (it's the hen in hentai)
Användarvisningsbild
Smaruc
Marcus Forsberg
 
Inlägg: 593
Ort: Luleå

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Bergis » ons 13 sep 2017, 20:22

Alex Bergdahl, DCI 3317000292, anmäler sig till 1:a pre-releasen
Bergis
Alex Bergdahl
 
Inlägg: 1

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Be0Wulf » ons 13 sep 2017, 21:23

Alexander Andersson DCI 9318665953 anmäler sig till prerelease 1
Innocence proves nothing.
Be0Wulf
 
Inlägg: 11

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Alle88 » fre 15 sep 2017, 19:10

Alexander Edenberg DCI 6318667405 anmäler sig till prerelease 1 och prerelease 2
Alle88
Alexander Edenberg
 
Inlägg: 1

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav Urban82 » mån 18 sep 2017, 08:17

Urban Eklund DCI 5318670721 anmäler mig till prerelease 1 & 2
Urban82
Urban Eklund
 
Inlägg: 1

Re: [PRERELEASE] Ixalan Prerelease 23-24/9 på Spelkällan

Inläggav oscar.lundberg » mån 18 sep 2017, 11:44

Oscar Lundberg DCI 5115692706 kommer på prelle 1
Användarvisningsbild
oscar.lundberg
 
Inlägg: 31

Nästa

Återgå till Events & Turneringar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 3 gäster

cron