[PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Här finner du information om uppkommande turneringar och events, men också rapporter från gamla.

[PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Advena » ons 03 jan 2018, 18:13

Prerelease dags! :D

Nu är det dags för ännu en prerelease på Spelkällan. Ursäkta att vi inte fått upp info om eventet förrän nu, men JA vi ska självklart ha prerelease som vanligt :D


-Helgen kommer innehålla tre prereleaser, med två på lördagen och en på söndagen. Den första blir 5 rundor, sen efter middagspaus kör vi en 4 rundors kvällsprelle. Söndagen blir det 5 rundor igen.
-Det viktigaste är att ha roligt! Det är förvisso en slags turnering, men alla kan vara med och testa de nya korten i en glad och inkluderande miljö.
-Leken du bygger ska innehålla minst 40 kort.
-Det är fritt fram att bygga om leken löpande när som helst under dagen (utom just medans man spelar såklart).
-Kort man byter till sig får man såklart dock inte ha i leken!
-Vi rekommenderar att du har minst 16 landkort i leken. Länder finns i butiken att låna eller köpa.
-Kolla gärna här där Wizards of the Coast själva förklarar: https://magic.wizards.com/en/event-types/prerelease

Viktigt:
-Det krävs ett DCI nummer för att delta. Det fixar du snabbt och enkelt här: https://accounts.wizards.com/
-Räkna med att eventen blir fulla så föranmäl dig för att försäkra dig om en plats!
-Blir det fullt går platserna naturligtvis först till de som anmält sig. Men vi kommer naturligtvis göra vårt yttersta för att alla som vill ska få plats att vara med på den/dom event man vill :D

Varje prerelease box innehåller:
6 booster packs
1 Random Promo Card
1 Spindown Dice
1 Insert with deck-building advice

Vinster:
Den exakta mängden boosters i prispotten till vardera event avgörs av antalet deltagare, och fastställs därför närmare själva eventet. Vår helhjärtade målsättning är att pris-strukturen ska tilltala så många som möjligt. Vi kommer även hålla utlottningar av både boosters och annat under helgen!


I övrigt tycker vi det är jätteroligt om någon vill spela Open Dueling med Planeswalker Decks eller bara njuta av stämningen och sitta i lokalen och spela annan Magic i mån av plats!


***************************************************************
PRERELEASE 1 - Lördag 13/1
Plats: Skomakargatan 38, Luleå
Kostnad: 250kr
Upplägg: 5 rundor swiss
Tid: Inskrivning 09:30-10:00
Preliminärt schema:
09:30 Inskrivning öppnar
10:00 - utdelning av kort (lekbygge börjar)
11:00 - start runda 1
12:00 - start runda 2
13:00 - start runda 3
14:00 - start runda 4
15:00 - start runda 5
16:00 - vi har ett resultat!
16:15 - prisutdelningar och utlottningar

Anmälda PRERELEASE 1
1. Marcus Forsberg - DCI 3212-347-083
2. Oscar Lundberg - DCI 5115692706
3. Luvia Bergqvist- DCI 4318734811
4. Anders Lundberg - DCI 4107041382
5. Jonas Niemi - DCI
6. Jens Sundqvist - DCI 7318660412
7. Christoffer Vikström - DCI 9210484533
8. Tobias Mattsson - DCI 9210484564
9. Alex Bergdahl - DCI 3317000292
10. Robert Eriksson - DCI 5317158178
11. Urban Eklund - DCI 5318670721
12. Erik Rautila - DCI 2318617718
13. Tommy Olofsson - DCI ?
14. Jens Åström - DCI 8213688004
15. Anders Näslund - DCI 61179059
16. Alexander Wåhlin - DCI
17. Joakim Suikki - DCI 98477622
18. Serha Aktan - DCI
19. Petter Lumio - DCI
20. Simon Persson - DCI 2112758968
21. Tomas Levander - DCI 2203754203
22. Nils Granberg - DCI 5318635554
23. Ruben Wiklund - DCI 4107041368
24. Hampus Nordberg - DCI 1318600920
25. Timothy Johansson - DCI 4107041028
26. Alexander Lundqvist - DCI 5316065100
27.
28.
29.
30.
31.
32.



***************************************************************
PRERELEASE 2 - Lördag 13/1
Plats: Skomakargatan 38, Luleå
Kostnad: 250kr
Upplägg: 4 rundor swiss
Tid: Inskrivning 17:30-18:00
Preliminärt schema:
17:30 Inskrivning öppnar
18:00 - utdelning av kort (lekbygge börjar)
19:00 - start runda 1
20:00 - start runda 2
21:00 - start runda 3
22:00 - start runda 4
23:00 - vi har ett resultat!
23:15 - prisutdelningar och utlottningar

Anmälda PRERELEASE 2
1. Rasmus Simu - DCI 2318734573
2. Christoffer Vikström - DCI 9210484533
3. Tobias Mattsson - DCI 9210484564
4. Anders Grenholm DCI 8212-347-840
5. Walter Grenholm DCI 8212-347-854
6. Jens Åström - DCI 8213688004
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
...


***************************************************************
PRERELEASE 3 - Söndag 14/1
Plats: Skomakargatan 38, Luleå
Kostnad: 250kr
Upplägg: 5 rundor swiss
Tid: Inskrivning 10:30-11:00
Schema för dagen:
10:30 Inskrivning öppnar
11:00 - utdelning av kort (lekbygge börjar)
12:00 - start runda 1
13:00 - start runda 2
14:00 - start runda 3
15:00 - start runda 4
16:00 - start runda 5
17:00 - vi har ett resultat!
17:15 - prisutdelningar och utlottningar

Anmälda PRERELEASE 3
1. Markus Junes DCI 4212236670
2. Anton Grundström DCI 4115688075
3. Erik Kling - DCI 82864455
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
...

***************************************************************


Fråga gärna om du funderar på något!

Vi ses! <3
//Vi på Spelkällan
Senast redigerad av Advena lör 13 jan 2018, 16:09, redigerad totalt 11 gånger.
Daniel Sundberg (dci# 8213688007)

"Only the heroic and the mad follow the [card]Mountain Goat[/card] trail."
-So what does that make me? I've done it for a living ;)
Användarvisningsbild
Advena
Daniel Sundberg
 
Inlägg: 4718
Ort: Luleå

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Smaruc » ons 03 jan 2018, 19:51

Marcus Forsberg Dci# 3212-347-083 anmäler sig till första prellen på lördagen.
"I lay down the rules and channel my fiery impulses to destroy whatever stands in my way." /Smaruc, (kommer inte på något namn för pw)

Hen --> strange (it's the hen in hentai)
Användarvisningsbild
Smaruc
Marcus Forsberg
 
Inlägg: 610
Ort: Luleå

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav oscar.lundberg » ons 03 jan 2018, 20:34

Oscar Lundberg - DCI 5115692706 kommer på första prellen på lördag
Användarvisningsbild
oscar.lundberg
 
Inlägg: 34

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav VanGhoul » ons 03 jan 2018, 21:16

Rasmus Simu - DCI: 2318734573
Kommer på prerelease 2 13/1
VanGhoul
Rasmus Simu
 
Inlägg: 1

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Nyxtraza » tor 04 jan 2018, 03:33

Luvia Bergqvist- DCI 4318734811

Kommer på: PRERELEASE 1 - Lördag 13/1
Nyxtraza
 
Inlägg: 3

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Hevu » tor 04 jan 2018, 07:04

Anmäler mig till prerelease 1 den 13/1
Anders Lundberg - DCI 4107041382
Hevu
Anders Lundberg
 
Inlägg: 86

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav UJN » tor 04 jan 2018, 13:42

Anmäler mig till prelle 1!
Användarvisningsbild
UJN
Jonas Niemi
 
Inlägg: 764

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Vikingswe » fre 05 jan 2018, 17:37

Jens Sundqvist
Dci: 7318660412
Anmäler mig till första prellen på lördag
Vikingswe
Jens Sundqvist
 
Inlägg: 2

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Bergis » sön 07 jan 2018, 12:31

Alex Bergdahl anmäler sig till första prereleasen på lördag
DCI: 3317000292
Bergis
Alex Bergdahl
 
Inlägg: 2

Re: [PRERELEASE] Rivals of Ixalan på Spelkällan 13-14/1

Inläggav Greggo » mån 08 jan 2018, 21:43

Anders Grenholm DCI 8212-347-840 och
Walter Grenholm DCI 8212-347-854
Anmäler oss till prelle 2 på lördag kväll
Greggo
Anders Grenholm
 
Inlägg: 8

Nästa

Återgå till Events & Turneringar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 2 gäster

cron